o-hypotekach.sk

Použitie peňazí z hypotéky

Banky rozdeľujú hypotéky na účelové a bezúčelové. V závislosti od toho či ide o hypotéku zo zákona alebo o spotrebiteľský úver zabezpečený nehnuteľnosťou môžu banky akceptovať účel použitia peňazí z hypotéky. 

Hypotéka zo zákona môže byť poskytnutá vždy iba za účelom nadobudnutia, údržby alebo zhodnotenia nehnuteľnosti, ktorá je alebo bude vo vlastníctve žiadateľa, ktorý žiada o takúto hypotéku, prípadne je vo vlastníctve priamej rodiny - t.j. rodičov. 

Spotrebiteľský úver zabezpečený nehnuteľnosťou môže byť poskytnutý za účelom rovnakým ako v predošlom prípade, ale tiež na splatenie iných, nevýhodnejších úverových záväzkov - staršej hypotéky, spotrebných úverov, kreditných kariet, povolených prečerpaní a v niektorých bankách aj úverov z nebankových či leasingových spoločností overiteľných v registry bankových a nebankových subjektov. Hypotéka tohto typu môže byť poskytunutá aj bez uvedenia účelu. 

Čo to v praxi znamená? Najskôr je potrebné si definovať na čo chcete peniaze z hypotéky použiť, čo je alebo nie je možné zdokladovať a následne vyberať hypotéku. Nechcete chodiť od banky k banke a pritom chcete mať to najvýhodnejšie riešenie? Riešte svoju hypotéku efektívne!