o-hypotekach.sk

Ktorá hypotéka je najvýhodnejšia

Najvýhodnejšia hypotéka musí čo najviac naplniť naše očakávania.
Aké očákavania? To nie je iba o najnižšej úrokovej sadzbe?
Niekedy stačí iba to a inokedy nie. Preto si treba definovať niekoľko vecí, aby bolo jasno.

Chcem hypotéku preplatiť čo najmenej

Ak chcete hypotéku preplatiť čo najmenej potrebujete poznať aké možnosti na to máte. Do celkového preplatenia hypotéky vstupujú okrem výšky úrokovej sadzby aj ostatné poplatky spojené s hypotékou, doba splatnosti a teda aj výška mesačnej splátky či mimoriadne splátky. Každý chce hypotéku preplatiť čo najmenej, ale každý má na to iné predpoklady aj možnosti, preto stojí za zamyslenie, ktorý zo spôsobov je pre koho použiteľný. 

Chcem čo najnižšiu mesačnú splátku

Voľba najnižšej mesačnej splátky je opakom najlacnejšej hypotéky. Dosiahnúť sa to dá prirodzene úrokovou sadzbou, ale hlavne dobou splatnosti a prípadne aj pomocou progresívneho splácania hypotéky, ktoré však v súčasnosti na základe odporúčaní Národnej banky Slovenska už neposkytuje žiadna z bánk. Ísť cestou najnižšej mesačnej splátky idú ľudia do najväčšieho rizika

Chcem mať istotu poskytnutia hypotéky

Ak chcete mať istotu poskytnutia hypotéky je dobrou voľbou nechať si schváliť hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť.  Vďaka tomu budete mať dostatok času na nájdenie si vhodnej nehnuteľnosti. Niečo také poskytujú viaceré banky a nie vždy je to záväzným stavom či na dostatočne dlhú dobu, preto má zmysel poznať odpovede na tieto otázky: Ako dlho potrvá kým si nájdem nehnuteľnosť? Kde sa nachádza nehnuteľnosť a aký typ nehnuteľnosti chcem kupovať? Akú výšku hypotéky vzhľadom k príjmom a hodnote nehnuteľnosti potrebujem? Na základe odpovedí sa potom vyberú banky, ktoré možno brať do úvahy. 

Potrebujem najvyššiu hypotéku

Najvyššiu hypotéku môžete chcieť s ohľadom na výšku prijímov alebo aj s ohľadom na hodnotu zakladanej nehnuteľnosti. Pokiaľ ide o nehnuteľnosť, tak banky majú rôzne kritéria. Niekotré banky nevedia poskytnúť 100% financovanie nikomu. Iné zas 100% výšku hypotéky vedia poskytnúť klientom, ktorých v banke vyhodnotia za menej rizikových alebo na niektoré typy nehnuteľnosti v preferovanej lokalite. Ak ide o výšku hypotéky odvíjajúcu sa od výšky príjmu tak to je niečo neustále sa meniace. Je úplne bežné, že jeden mesiac tomu istému klientovi vie banka poskytnúť vyššiu hypotéku ako v následujúcom mesiaci a naopak. Čo na to povedať? Jednoducho ak to vychádza treba rýchlo konať a treba mať aj vždy záložné riešenie.

Nechcem preukazovať príjem

Sú iba dve skupiny klientov, ktorí nechú preukazovať príjem. Jedna skupina príjem reálne nemá prípadne ho nemá v dostatočnej výške a v tomto prípade je lepšie o hypotéku nežiadať! Druhá skupina klientov príjem má no pochádza napr. zo zamestnania, ktoré netrvá dosť dlho alebo z podnikania a na potrebnú výšku hypotéky si podnikateľ nechce umelo vytvárať vysoký príjem. Podnikatelia však majú aj iné možnosti ako mať dostatočný príjem len sa treba pozrieť na daňové priznanie. 

Chcem riešiť čo najmenej dokladov

Toto môže byť preferencia napr. pri hypotéke určenej na výstavbu, dostavbu, prestavbu či rekonštrukciu nehnutenľosti. V jednej banke môžete potrebovať bločky a faktúry a v inej banke za určitých okoľností napríklad fotky, rozpis prác alebo aj nič :o)

Chcem mať možnosť robiť mimoriadne splátky

Možnosti mimoriadnych splátok na hypotéke majú banky nastavené rôzne. O tom, ktorá banka má aké možnosti vypovedá celková flexibilita banky a je to naozaj veľmi rôzne. Možete mať možnosť robiť mimoriadnu splátku v ľubovoľnej výške kedykoľvek bez súhlasu banky a z pohodlia domova. Alebo môžete robiť mimoriadnu splátku vo výške 20% z pôvodne poskytnutej hypotéky raz ročne so súhlasom banky a môžete si zvoliť, či chcete znížiť mesačnú splátku alebo chcete skrátiť dobu splatnosti. Možno Vám stačí iba raz ročne 10% alebo 20% zo zostatku hypotéky. A možno si na mimoriadnych splátkach nepotrpíte častejšie ako pri výročí fixácie úrokovej sadzby, ale je dobre vedieť, že si môžete vyberať.

Chcem hypotéku predčasne splatiť

Mať možnosť predčasne splatiť hypotéku mimo fixácie úrokovej sadzby a bez sankcie môže byť rozhodujúcim momentom, pretože poplatky za predčasné splatenie sa v závislosti od výšky hypotéky pohybujú rádovo v tisícoch eur! Túto možnosť vyhľadávajú prevažne klineti, ktorí napr. stavajú rodinný dom a okrem toho vlastnia inú nehnuteľnosť, v ktorej zatiaľ bývajú a po dokončeni domu ju budú chcieť predať a tak splatiť značnú časť hypotéky alebo tí šťastnejší ju budú vedieť splatiť aj celú. 

Chcem mať dlhodobo najvýhodnejšiu hypotéku

Ak ste si vedomí dlhodobého úverového vzťahu možno budete vyhľadávať banku, ktorá bude dosť silná na to, aby ste ju nemuseli v budúcnosti meniť a neprežívali ďalšie starosti s hypotékou iba preto, že banka pri výročí fixácie úrokovej sadzby podmienky neprimerane zhorší. Tak ako klienti hľadajú dobrú banku aj banky hľadajú dobrých klientov a preto je nevyhnutné vždy sa zariadiť tak, aby splácanie hypotéky bolo bez omeškaní po celú dobu trvania úverového vzťahu. To znamená, že ani žiadne jedno-dvojdňové meškania! Ak je totiž hypotéka riadne splácaná tak to musí brať banka na vedomie inak sa jej ľahko môže stať, že o klienta príde, pretože si ho v inej banke budú vedieť viac ceniť. Aby ste eliminovali starosti s hypotékou v budúcnosti je dobré mať svojho správcu hypotéky. Správcom hypotéky je nezávislý špecialista na hypotéky, ktorý sa o Vás bezplatne stará po celú dobu existencie úverového vzťahu. 

Chcite dlhodobo najvýhodnejšiu hypotéku

Boli by ste sami proti sebe ak by ste nechceli dlhodobo najvýhodnejšiu hypotéku. Získajte ju pomocou nezávislého špecialistu na hypotéky, ktorému za jeho služby neplatíte. Služby nezávislého špecialistu na hypotéky získate vyplnením formulára Efektívne na hypotéku.