o-hypotekach.sk

Hypotéka na kúpu pozemku

Aký by mal byť pozemok

Hypotéka na kúpu zozemku so zakladaním kupovaného pozemku je možné spravidla za predpokladu, že pozemok je určený na individuálnu bytovú výstavbu. To znamená, že existuje minimálne územno-plánovacia informácia (UPI) o tom, že na pozemku môže následovať výstavba. Ak je však už vydané stavebné povolenie môže to prispieť k lepším podmienkam hypotéky.

Výška hypotéky na kúpu pozemku

Pri hypotéke na kúpu pozemku banky rozlišujú či ide o kúpu pozemku s perspektívou výstavby alebo ide o pozemok stavebný. V niektorých bankách je na pozemok s UPI možné získať hypotéku iba do 50% z hodnoty pozemku a ak je už aj stavebné povolenie tak do 70%. 

V skutočnosti je však aktuálne najvyššie možné financovanie pozemku určeného na výstavbu do 80% z jeho hodnoty. Ak je na pozemku rozostavaná stavba tak je pravdepodobné získanie financovania až do 100% aktuálnej hodnoty, ktorú banka zakceptovala. Nakoľko na pozemku zväčša následuje výstavba budú spoločné aj iné kritéria na výšku hypotéky, preto odporúčame aj prezretie časti venovanej kúpe rodinného domu prípadne výstavbe rodinného domu.